Facultatea de Silvicultură Suceava a prelungit și extins parteneriatul cu Moldsilva

Facultatea de Silvicultură din Suceava a prelungit protocolul de colaborare cu regia pădurilor publice din Republica Moldova, Moldsilva. Decizia a fost anunțată de facultate, în urma unei vizite pe care reprezentanți ai Moldsilva au făcut-o săptămâna trecută la Suceava.

„Întâlnirea a reprezentat un pas important în vederea definitivării unui protocol formal de colaborare între Facultatea de Silvicultură din Suceava și Agenția Moldsilva.

Parteneriatele dintre mediul academic și practica silvică sunt esențiale pentru formarea noilor generații de specialiști și pentru transferul de cunoștințe și soluții către sectorul forestier.

Cu atât mai valoroasă este această colaborare cu colegii din Republica Moldova, uniți de aceeași limbă, de provocări comune și de preocuparea pentru gestionarea durabilă a pădurilor”, a transmis facultatea.

Delegația de specialiști silvici din Republica Moldova a fost condusă de Nicolae Munteanu, directorul general al Agenției Moldsilva.

În timpul vizitei, echipa din Moldova a vizitat mai multe obiective de interes, cum ar fi pepiniere, baza didactică de la Suceava, precum și Laboratorul de Biometrie Forestieră, un adevărat centru de excelență în cercetare.

Concret, parteneriatul va include o serie de acțiuni pe care cele două instituții le vor derula împreună, de la proiecte comune de cercetare până la cursuri targetate pe nevoi specifice, conultanță și asistență tehnică oferite de specialiștii de la Suceava.

Sursa foto: Facultatea de Silvicultură Suceava

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.